Univerzálisan alkalmazható ötleteket hoztam most az olvasóknak, amelyek segítenek visszatérni az önmagunkkal és a természettel való összhangba. Ez az időszak ugyanis különösen alkalmas ezeknek a megvalósítására – az ősz nemcsak a testi méregtelenítést szolgálja, hanem a lelkit is. Ez az elengedés ideje, gondoljunk csak arra, ahogyan a fák búcsút vesznek száradó leveleiktől. Nézzünk körbe magunkban, keressük meg és engedjük el a saját „száradó leveleinket”.


Az ősi, indiai, gyógyító rendszer, az ájurvéda nem csupán a fizikai szintre koncentrál, hanem a létezés minden minőségét figyelembe veszi. Így, amikor az évszakok rendjének követését ajánlja, akkor az nem csak az étkezésről és a különféle „szuper” trükkökről szól. Nemes egyszerűséggel azt mondhatjuk, hogy a természet rendjéhez való visszatérést javasolja. Nézzük meg, hogyan is néz ki mindez egy több mint 5000 éves, ma is aktívan működő és elismert tudomány szemszögéből.

Az ájurvéda világképe szerint az univerzumot, így a benne létezőket is alapvetően öt őselem hozza létre: az éter (űr), a levegő, a tűz, a víz és a föld. Ezekből alakulnak ki az ún. esszenciális energiák: a mozgás (vata), az átalakítás (pitta) és a struktúra (kapha). Ha ezt megértjük, lényegében mindent értünk. De valóban ilyen egyszerű? Ezt mindenki döntse el maga.

Ami tény, hogy az őszi időszakban a vata, azaz a mozgás energiája dominál, amelyet az éter és a levegő elem alkot. Mit hoz ez a mi életünkbe, rendszerünkbe? Elég csak kitekintenünk az őszi tájra: száraz levelek mindenütt, szél, ingadozó hőmérséklet, változékonyság. Mindez nem csupán a természetben történik, hanem a testünkben is. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a vata minőség kiegyensúlyozásának van itt az ideje. Íme néhány tipp hozzá, melyek a hétköznapok szintjére is beilleszthetők.

Lassulj le!
A stressz és a mentális hiperaktivitás csökkentése az egyik legnagyobb feladatunk, és egyben a tisztítás kulcseleme. A multitasking és az információ túlcsordulása az idegrendszerünk mérgezését okozza, ezért ennek a rendszernek is szüksége van a méregtelenítésre. Csökkentsd a pszichikai terhelést, csökkentsd az elektronikus készülékek előtt töltött időt! Például, amikor hazaérsz munka után, ne kapcsold be a tévét vagy a számítógépet, és máris mérsékelted a testedet érő elektromos terhelést és még időt is nyertél.

Táplálkozz a testtípusodnak megfelelően!
Főképp tápláló és egészséges ételeket fogyassz. Ebben az időszakban minimalizáld a nyers ételek mennyiségét az étrendedben, és ha teheted, csak szezonális összetevőkből válogass. Az ájurvéda javasolja a főtt, lédús, tápláló, minőségében fűtő hatású ételeket. Ilyen a tradicionálisan kitri vagy kitchari, amely egy tápláló, fűszeres, rizses, mungó babos zöldségragu. Könnyű a kaphának, proteintartalma miatt kedvező a vatának, és a bab fanyarsága miatt hűti a pittát. Használj gheet (tisztított vaj), amely a beleknek is jót tesz, és eltávolítja a méreganyagokat a testedből. A Triphala (tradicionális ájurvédikus tonik) használata is javasolt az őszi méregtelenítés során.

Méregteleníts jógával!
Nyugalom, nem találtam ki egy új irányzatot, a jóga önmagában is hasznos a méregtelenítésére. Csavaró, előrehajló és fordított testhelyzetei segítik a testünk munkáját a „nagytakarítás” során, a teljes tüdős légzés pedig hozzásegít az eredmény eléréséhez. Ahogy csökken a külső hőmérséklet, úgy vezethetjük be a gyakorlásunkba a tűzlégzést is. Ha nem ismered ezeket a technikákat, akkor érdemes egy megfelelően felkészült jógaoktatót keresned.

Ismerd meg önmagad!
Magunkban sem árt néha rendet tenni, és az ősz erre kiváló időszak. Nem számít mi a cél, a lényeg, hogy figyelj befelé, mert ez az elcsendesedés ideje is. Ahogy bent, úgy kint. Először belül érdemes megkezdened az átalakulást, hisz a fák sem viszik magukkal a következő évszakba a leveleiket, a terméseiket pedig útnak engedik, és magukba húzódnak, hogy tavaszra az energiáikat majd az új teremtésbe forgassák.

Tedd fel magadnak a kérdést: mely dolog elengedésének van itt az ideje? Mit teszek azért, hogy az életem a lehető legjobb legyen? Mi az, amivel szabotálom magam? És kérdezd meg azt is: én magam mit tehetek másokért? Ha van rá módod, fordíts naponta némi időt arra, hogy ezekkel a kérdésekkel is foglalkozz. Természetesen a saját folyamatodban bővítheted is a kérdések sorát.

Ideje van most a hálaadásnak is, hisz egy évszak közben lezárult, ami arról is szól, hogy tudatosítsd magadban, mit hozott és milyen ajándékai voltak számodra.

Alakíts ki megfelelő esti rutint!
Korábban sötétedik – a természet is jelzi számunkra, hogy a kintről most befelé kell helyeznünk a hangsúlyt. Érj haza sötétedésre az otthonod melegébe. Fogyassz meleg, fűtő gyógynövényteákat, például gyömbért, fahéjat és szegfűszeget. Számomra az ősz különösképpen a kakaószertartásról szól, amely mindig megkoronázza a napomat. Elalvás előtt egy órával már tartózkodj a kék fényektől. Ez a napszak csodás lehetőséget teremt az öngondoskodásra. Az ájurvéda a szeles idő ellensúlyozására a meleg olajos önmasszázst javasolja, melyet az esti fürdő előtt érdemes elvégezned. Akinek a szeles idő a szálló gondolatokat, az elme blokkjait hozza el, az akár fejfájást és alvási nehézséget is tapasztalhat. Ezeken a panaszokon a következő esti tipp segíthet: a fejtető és a talpak meleg olajos masszázsa. Tradicionálisan hidegen sajtolt szezámolajat használunk ehhez. (A fejtetőre egy csepp is elég belőle.) A tenyerek és talpak ilyen fajta masszírozása a fázós emberek számára is egy csodás rutin lehet.

Sokan kérdezik tőlem, hogy az ájurvéda rendszere nem csupán az indiai embereket szolgálja-e. Válaszként egy érdekességet említenék: ez a fajta gondolkodásmód egyáltalán nem áll távol a magyar régiség rendszerétől, amelyet én most Boldogasszony-kultusznak nevezek. Ugyanis a Boldogasszony-ünnepek üzenete, szokásai a természet ciklikusságát követik, összhangban annak rendjével, tehát velük ugyanerre az esszenciára juthatunk. Ez volt számomra a legszebb momentuma annak a felismerésnek, hogy minden egy, minden mindennel összefügg.

 

 

Szerző