„A tavasz az évszakok királynője – a vidámság, a napsütés, a szerelem és a kreativitás ideje.” Dr. Vasant Lad
Az életmódunk kialakításához modern világunkban sokféle módszer, illetve nézetrendszer áll a rendelkezésünkre, hogy kedvünk szerint válasszunk közülük. Ezek között megtalálható az ájurvéda ősi rendszere is. Ez az 5000 éves tudomány – amelyet az egészséges élet tudásának is nevezhetünk –, egy nagyon egyszerűen követhető életmódot ajánl a számunkra. Az egy mondatban összefoglalható „csodarecept” a következő: Légy harmóniában a természettel, hisz Te is a része vagy. Tamaskó Anett jógaoktató és ájurvédikus életmód-tanácsadó írása.
Ha követed az írásaimat, akkor tudod, hogy a hitelesség kedvéért egy-egy szakszót is szeretek behozni az adott témába, még ha idegenül is hatnak a szanszkrit szavak. Például a természettel való összhangban létezés fő iránymutatását az ájurvédában rutucharyának nevezzük, amely az évszakok rendjével való áramlást jelenti. Általa az évszakok közötti átmeneti időszakot könnyedén átvészelhetjük, támogatva a fizikai testünket és a mentális jóllétünket.
Az ájurvédikus tudás csodás eszközöket kínál számunkra, hogy a természettel összhangban, a saját testünket, lelkünket és szellemünket tápláló ritmusban élhessünk. Csupán választás kérdése, hogy megengedjük-e magunknak azt a luxust, hogy az elménk elvárásain felülkerekedve a tavaszi átmeneti időszaknak inkább a természetes útján indulunk el.
A tavasz talán az év legizgalmasabb része, hiszen a természet éledezik és virágba borul, miközben a télen elbújt állatok előbújnak vagy visszaérkeznek vándorútjukról. Mi is ehhez hasonló izgalmas változáson megyünk keresztül mind fizikai, mind finomfizikai szinteken. A tavaszi fáradtság vagy levertség például akkor alakul ki, ha megvonjuk vagy megtagadjuk a figyelmünket a saját lényünk természetes szükségleteitől.
Először is érdemes megértenünk a tavasznak mint évszaknak a minőségét, amely az újjászületést jelenti, így nekünk is ezt a fonalat érdemes követnünk. Az ájurvédikus terminológia azt mondja, hogy ez az évszak meleg, nedves és változékony, ezért is jó, ha a napi rutinunkat az éppen aktuális állapotokhoz igazítjuk.
Most ahhoz hozok néhány egyszerű ájurvédikus eszközt, hogy örömtelivé varázsolhasd a télből tavaszba való megérkezésedet, és közben felkészíthesd magad a nyár fogadására.
1. Figyelj oda az étrendedre!
Ehhez érdemes tudnod, hogy ebben az időszakban az emésztési tűz alacsony.
Válassz inkább szezonális élelmiszereket, melyek jóval könnyebb étrendet biztosítanak számodra, mint a téli étkezési szokások. Fogyassz például almát, árpát, rukkolát, retket, spárgát, levélzöldségeket, káposztát, spenótot, kakukkfüvet és mungóbabot.
Ugyanakkor vezess be az étrendedbe támogató gyógynövényeket, ha úgy tetszik fűszereket is. Ilyen a gyömbér, a fekete bors, a torma, a petrezselyem zöldje, az édeskömény és a kurkuma.

2. Méregteleníts és táplálj!
Ez különösen fontos ilyenkor, a felolvadás időszakában. A télen felgyülemlett ún. kaphát (víz és föld elem kombinációjából létrejött dósa) ugyanis ilyenkor kezdi a szervezetünk kioldani magából. Ez egy természetes méregtelenítési folyamat, amit könnyedén támogathatsz, ha figyeled a természetet. A tavasz időszaka egyébként a mi kultúrkörünkben is magába foglalja az ún. nagyböjt időszakát, amely hasonló elveket követ.
Reggelente igyál egy gyógynövényteát, éhgyomorra. Ebben az évszakban erre a csalán a leginkább ajánlott, mert erős méregtelenítő hatása mellett, „felszárítja” a testből a fölösleges nyákot.
Langyos, mézes vizet is kortyolgathatsz, mert ez is segíti a méreganyagok eltávolítását a szervezetedből.
Kerüld a nehéz ételeket, amelyek nem csupán fizikai szinten, hanem szellemi szinteken is tompává tesznek. Ide tartoznak az állati eredetű ételek, halfélék, burgonyafélék és feldolgozott olajok.

3. Egészítsd ki a napi rutinodat!
Ha eddig elkerült a lelkesedés, most érdemes a tavasz támogató energiáit arra fordítanod, hogy rendszeressé tedd a mozgást az életedben. Ez nagyban támogatja a szervezeted méregtelenítési folyamatait, ráadásul olyan hormonok termelődnek közben, amelyek a boldogság, a könnyedség és a feszültségmentesség állapotát támogatják. Ha a jógát választod, akkor minimum gyakorlásnak csinálj minden nap 7 kör napüdvözletet.
A légzőgyakorlatokkal is támogathatod a szervezetedben zajló folyamatokat.
A jóga tradíciója erre az időszakra a kapalabhati pranayamát javasolja. Ha érdekel, rengeteg forrásanyagot találsz arról az interneten, hogyan kell végezni ezt a gyakorlatot.
Nagyon egyszerű, mégis ősi módszer a nyelvkaparás, amelyet reggel, ébredés után végezz. Ezzel a módszerrel eltávolíthatod a nyelvedről az éjszaka során kiválasztódott méreganyagokat, miközben az ún. marmapontokat is stimulálod rajta. A nyelveden keresztül lényegében egy energetikai masszázst adsz a belső szerveidnek. Nagyon fontos, hogy fémből készült nyelvkaparót használj.
Hetente többször is végezd el magadon az ún. abhyanga masszázst. Ez az ájurvédikus masszázsok klasszikusa, amely az egész szervezeted működését támogatja, és tradicionálisan magadon is elvégezheted az egyszerűsített verzióját. Egyszerre járul hozzá a szervezeted tisztulásához és táplálásához.
Az abhyanga lépései:
- fürdés előtt masszírozd végig magad meleg olajjal (tradicionálisan szezámolajat használunk)
- fürdés közben dörzsöld végig a testedet masszázskesztyűvel vagy -kefével (ezzel támogatod a nyirokrendszeredet, tisztítod a bőrödet, és az olajat is eltávolítod magadról)
4. Nézz mélyen magadba!
Ami bent, az kint, úgyhogy érdemes figyelmet fordítanod a belső lényedre is – őt is méregtelenítsd, majd tápláld. Nézz rá az életedben jelen lévő mérgező dolgokra (tevékenységekre, kapcsolatokra, szokásokra, hitrendszerekre), és határozd el, hogy melyektől leszel hajlandó megválni. A tavasz a magvetés ideje, viszont a magokat csak tiszta földbe érdemes elvetni. Hasznos ezen is elgondolkodnod, mert a tavaszi energiák ebben is támaszt nyújtanak számodra, ha megengeded nekik.
Lehet, hogy azt érzed, a fent említett dolgokat valójában már mind ismered és tudod, mivel ezeket szajkózza minden fórum. De hiszen ez szuper, mert az információ elért hozzád! A plusz egy tippem pedig az, hogy ne csak olvasd vagy halld mindezt, hanem használd is. A tavaszi időszak ugyanis cselekvésre hív, és csak rajtad múlik, hogy teszel-e lépéseket magadért, vagy kívülről várod a megváltást, ami sosem jön el.