Napjainkban egyre gyakrabban hallani a szétnyílt hasizmot érintő speciális torna fontosságáról, azonban sokan még mindig azt gondolják, hogy az ezzel kapcsolatos kóros állapot csak a várandós nőket érintheti. Ennek a tévhitnek az eloszlatása kulcs lehet a kezedbe ahhoz, hogy az eddig tapasztalt kellemetlen tüneteidre végre magyarázatot találj. Írásomban azt szeretném neked megmutatni, hogy miért fontos odafigyelned a hasadra, és annak állapotára.
Én még a várandósságom idején elvégeztem egy szétnyílthasizom-oktatói képzést, melyhez két ok is vezetett. Az első, hogy ha szülés után esetleg érintett lennék a problémában, akkor tudjam, mi a teendőm. A másik, hogy jógaoktatóként korábban hozzám forduló vendégek között is szép számmal akadtak, akik a szétnyílt hasizom jelensége miatt szenvedtek különféle panaszoktól. Így tudatosan elindultam ezen az úton, és végül szépen összeállt a kép.
A probléma gyökere
A rectus diastasis, azaz a szétnyílt hasizom által okozott panaszokat csak az utóbbi években kezdték el célzottan kezelni, és ma már egyre több mozgással foglalkozó szakember sajátítja el a módszert, így biztosítva kliensei számára a biztonságos mozgást. Ennek az állapotnak az elterjedése összefüggésbe hozható a megváltozott életmóddal, vagyis a mozgásszegény mindennapokkal, a nem megfelelő táplálkozással, a nők esetében pedig még azzal a ténnyel is, hogy egyre jobban kitolódik a gyermekvállalás időszaka. Fontos azonban tudnunk, hogy a férfiak, sőt a gyerekek is érintettek lehetnek ebben a problémában.
Egy kis anatómia
Ahhoz, hogy megérthesd, mit is jelent ez az állapot, szükséges némi anatómiai ismeret. Gyakori, hogy szétnyílásként csak az egyenes hasizmokkal foglalkoznak, azonban nem ez jelenti a fő kihívást. Fontos tudni, hogy ami szétnyílik az a középen elhelyezkedő kötőszöveti réteg. A kötőszöveti vagy fasciahálózat az egész test izomrendszerét egyfajta burokként fedi be, melyet izompólyának is nevezünk. Az egyenes hasizmok között található az a kötőszöveti rész, amely először elvékonyodik, majd elkezd rombusz alakban kiszélesedni. Ez a linea albaként ismert kötőszöveti hártya a felnőtteknél kb. egy kisujjnyi szélességű. A szerepe rendkívül fontos, mert ez a találkozási pontja a ferde (obliques) és haránt (transversus abdominus) hasizomnak. Lényegében a gerinc középső és alsó szakaszának alátámasztását, a belső szervek megtartását támogatják.
Előnyök és hátrányok
Az izom- és a kötőszövet közötti különbségek közül a legfontosabb, hogy a rugalmasságukban jelentős eltérés tapasztalható. Míg az izom rendkívül alkalmazkodó, addig a kötőszövet csak minimális, kb. 3%-os rugalmasságot mutat. Tehát a nagy elaszticitású izomszövet jelentősen nyújtható, ezzel szemben – ugyan szakítószilárdsága erőteljes – a kötőszövet rugalmatlan. Ebből következik az is, ha a kötőszövet megnyúlik, az állapota már nem fordítható vissza, ezért ennél a konkrét hasfali szétnyílásnál is az izmok eredeti erejét állítjuk helyre, melyek képesek lesznek eredményesen fenntartani a tünetmentes állapotot.
Hajlamosító tényezők
Ahhoz, hogy jobban megértsd a szétnyílt hasizom kialakulásának folyamatát, fontos tudnod, milyen veleszületett adottságok, testi jellemzők, szerzett betegségek és kóros tünetek játszanak szerepet benne.
- genetikai adottságok
- az életkor előrehaladása (28 éves kor után a kötőszövetek rugalmassága egyre kisebb)
- gyulladásos bélbetegség (IBS)
- gluténérzékenység
- ösztrogéndominancia
- pajzsmirigy-alulműködés
- inzulinrezisztencia (IR) vagy cukorbetegség
- rossz BMI-index
- köldöksérv
- elhízás
- fizikai túlterhelés
- sörhas
- várandósság
Kellemetlen tünetek
A hajlamosító tényezők jó kiindulási alapot adhatnak a szétnyílt hasizom létrejöttéhez, de bizonyos, a test szintjén megjelenő konkrét tünetek már a kóros állapot meglétére utalhatnak. Ha az alábbi tünetek közül te is tapasztalsz egyet kettőt, akkor lehet, hogy érintett vagy a problémában, ugyanis a kezeletlen szétnyílt hasizom mindezeket okozhatja.
- puffadás
- „terhes” pocak
- széthúzódó köldök
- testszerte megjelenő izomaszimmetriák
- a megrövidült és megnyúlt izmok miatti hanyagtartás
- különféle fájdalmak a testben lapockától derékig, csípőtől bokáig
- záróizomzati gyengeség (inkontinencia, aranyér)
- különböző sérvek
A megoldás kulcsa
A szétnyílt hasizom kezdetben „csak” esztétikai gondokat okoz, hosszú távon azonban nagyon súlyos problémákkal is járhat. Ezért is fontos a testtudatosság, az önmagadra való odafigyelés, és szükség esetén szakember felkeresése, aki személyre szabottan tud foglalkozni veled.
Én magam rendkívül hasznosnak tartom, hogy a jógaoktatói munkám során ezzel a tudással még szélesebb körű támogatást tudok nyújtani a vendégeim számára, mert egyre gyakrabban derül ki, hogy a fent említett panaszok mögött, valójában egy nem kezelt szétnyílt hasizom rejtőzik.
A jóga megfelelő alternatíva lehet ennek a problémának a kezelésére, hiszen a mozgásra vonatkozó rendszere alapvetően egységében kezeli az emberi testet. Ez azért is lényeges, mivel ha a testet csak egy ponton éri sérülés, akkor is az egésze megváltozik, akár pozitív, akár negatív irányba. Számomra az élet már számtalanszor bizonyította ezt az egyszerű tényt, amit a szétnyílt hasizommal való munka csak megerősített bennem, újabb árnyalatot adva annak a közhelynek, hogy „minden összefügg mindennel”. Erre pedig a legkézenfekvőbb bizonyítékot a saját testeddel kapcsolatban találhatod meg.