Nagyjából egy éve estem szerelembe a scone-nal, ezzel a végtelenül egyszerű és a végtelenségig variálható kis csodával, és aki régebb óta követi az Impulzív Falatokat, már valószínűleg rájött, hogy nálam ez a két tulajdonság kulcsfontosságú ahhoz, hogy igazán hozzám tudjon nőni egy recept. Csak azért nem nevezem süteménynek a scone-t, mert bizony sósan is el lehet készíteni – ennyire sokszínű.
A tavalyi nyár scone mámorban telt, és van egy olyan érzésem, hogy ez idén sem lesz másként, ugyanis a scone-t, igazából bármilyen gyümölccsel elkészíthetjük. Mehet bele a frissen szedett málna vagy szeder, vagy bármi egyéb, ha kedvünk támadna kísérletezni. Márpedig kérem, a konyha arra való.
Az idei első scone a levendulaszezon közepén készült, így mi más is kerülhetett volna bele, mint levendula, és, hogy ne legyen olyan magányos az illatozó lila virág, egy kis mák és citrom is társult hozzá. A végeredmény nyárias, ízletes és laktató (!). Na, meggyőztelek már?
Hozzávalók
- 360g liszt
- 30g porcukor
- 4 teáskanál sütőpor
- egy nagyobb csipet só
- 90g hideg vaj, felkockázva
- 2 evőkanál mák
- 2 evőkanál levendulavirág
- 2 citrom (6 evőkanál lé és 1 evőkanál héj lereszelve róla)
- 1dl + egy evőkanál hideg tej
Elkészítés
- Reszeld le a citrom héját majd facsard ki – 5 evőkanálnyit adj hozzá a tejhez, egyet pedig tegyél félre.
- Keverd össze egy edényben a lisztet, a cukrot, a sütőport és a sót.
- Add hozzá a felkockázott hideg vajat, és kézzel vagy robotgéppel keverd addig, amíg kicsit morzsaszerűvé nem válik.
- Add a mixhez a levendulát, a mákot és a citromhéjat, majd keverd el.
- Öntsd bele a tejet és egy kanállal keverd addig, amíg már gyúrható, éppen csak egy kicsit ragadós tészta nem lesz belőle.
- A tálban nagyjából gyúrd össze a tésztát labdaszerűvé.
- Borítsd ki/tedd át egy sütőpapíros tepsibe, és lapogasd el, amíg olyan 3 cm vastagságú és nagyjából kör alakú nem lesz.
- Egy késsel vágd félbe, aztán még egyszer, és még egyszer. Kisebb szeleteket is vághatsz. A szeleteket nem kell széthúzni.
- Kicsit kend át a tetejét olvadt vajjal, aztán előmelegített sütőben süsd kb. 20-25 percig. Ha elkezded érezni az illatát, és már szép színe van, akkor kész.
- Hagyd kihűlni valamelyest, közben a megmaradt kicsi citromléhez keverj annyi evőkanál porcukrot, amennyitől összeáll sűrű mázzá áll a massza. Tálalás előtt ezzel öntözd meg kicsit a scone-t.
Tippek
- A tejjel érdemes vigyázni, először inkább csak a felét add hozzá, nehogy túl ragadós legyen a tészta és szétfolyjon a scone.
- Ha kevésbé levendulás ízt szeretnél, elég csak egy evőkanál levendula.
- A tetejét a vaj helyett akár egy kis tejjel is lekenheted, esetleg szórhatsz rá egy kis kristálycukrot is.
- A citromhéjhoz biocitromot használj. Ha több a héj, mint egy evőkanál, az sem baj.
- Ha ragacsos a tészta, az sem baj, akkor kevésbé lesz száraz a végeredmény, viszont kicsit nehezebb lesz dolgozni vele.
- Elkészítheted a scone-t más ízesítéssel is (pl. aszalt gyümölcsökkel, magvakkal, stb.), ekkor lehet, hogy egy kicsit több tejre lesz szükséged (majdnem 2dl), hiszen ugrik a citrom leve. A „tölteléket” (kb. egy bögrényit) ugyanúgy a vajjal való összemorzsolás előtt kell hozzáadni és belekeverni. Ilyenkor a citromlé helyett egy evőkanál tejjel keverd össze a porcukrot öntetnek.
És hogy milyen alkalomra jó a scone? Minden alkalomra! Reggelire teával, tízóraira kávéval, uzsonnára csak úgy magában, de még szülinapi tortának is tökéletes. Úgyhogy süssetek sok scone-t a nyáron – és utána is.
Még több receptért kattints ide!
Fotó: Emma