A karácsony a szeretet ünnepe, de ki mondta, hogy csak a családdal lehet igaz szeretetben ünnepelni? Mi van akkor, ha a barátokkal töltött ünnep egyesek számára nem csupán B terv, hanem az egyik legjobb választás? Egyre többen döntenek úgy, hogy a karácsony szóljon a jókedvről, a szabadságról és azokról az emberekről, akik valóban fontosak számukra elvárások, unásig ismételt kötelező körök és rosszullétig tukmált töltött káposzta helyett. Részben ennek mentén is született meg a Friendsgiving – egy olyan ünnep, amely lehetőséget ad arra, hogy új hagyományokat teremts, szabadon, elvárások nélkül.
De honnan ered ez az új szokás? Kik azok, akik barátokkal ünnepelnek, és miért lehet ez egész életünk egyik legjobb döntése? Ha valaha is érezted úgy, hogy a karácsony nem arról szól amiről valójában szólni hivatott, úgy bátran olvass tovább!
Mit jelent maga a szó?
A Friendsgiving egy szójáték, amely a friends (barátok) és a thanksgiving (hálaadás) angol szavak összevonásával keletkezett. Kezdetben az Egyesült Államokban csak a hálaadás ünnepéhez kötődött, mára azonban a barátokkal töltött karácsonyi ünneplés szinonimájává vált. A Friendsgiving lényege, hogy a barátok úgyszólván az „élet által rendelt családként” ülnek asztalhoz – de nem feltétlen kényszerből, hanem gyakran tudatos választásból. S bár ez ünnep nem helyettesítheti a klasszikus családi karácsonyt, annak egy új, alternatív formáját kínálja.
Hogyan alakult ki ez a szokás?
A Friendsgiving fogalma az Egyesült Államokban született meg, mégpedig úgy, hogy sok fiatal felnőttnek nem nyílt alkalma hazautazni hálaadáskor, így a barátaival ült le vacsorázni. Az egyszerinek tűnő megoldásból hamarosan tudatos választások sorozata lett, és egyre többen rájöttek, hogy barátokkal ünnepelni néha sokkal felszabadítóbb, mint családi körben tölteni az időt. Hiszen itt nincsenek kellemetlen kérdések, elvárások, csak önfeledt jókedv és valódi kapcsolódás. Ahogy egyre jobban elterjedt az ötlet, úgy született meg maga a Friendsgiving, mint saját jogán létező, önálló ünneplési forma. A közösségi média is sokat lendített a népszerűségén, hiszen az Instagramon és a TikTokon milliók osztják meg, milyen boldog pillanatokat élnek át az ünnepek alatt a barátaikkal.
Kik választják a Friendsgivinget karácsonykor?
Nem feltétlenül csak azok ünnepelnek így, akiknek „nem maradt más” lehetőségük, hanem azok is, akik tudatosan döntenek úgy, hogy a karácsony legyen kötetlen, játékos és könnyed. És hogy kik ők?
A „szabadságharcosok”
Egyre több ember, különösen a fiatal felnőttek érzik úgy, hogy nem kell minden ünnepen a család elvárásaihoz igazodni. Mi lenne, ha a karácsony nem csak a feszengésről szólna, hanem inkább a nevetésről és az önfeledt pillanatokról? A Friendsgiving lehetőséget ad arra, hogy újratervezzék az ünnepet, és a saját szabályaik szerint élvezzék azt. Ennek mentén megélhetik a kontroll visszaszerzésének élményét is az életük felett, ami kulcsfontosságú az érzelmi jóllét szempontjából.
A gyermektelen (gyakran azonos nemű) párok
A helyzetükből adódóan ők gyakran döntenek úgy, hogy a karácsony ne a klasszikus család hiányáról, hanem az újradefiniált örömről szóljon. Ők azok, akik szabadon választhatnak, hol és hogyan ünnepelnek, hiszen nem kell a gyerekek köré szerveződő szokásokhoz igazodniuk. Ez a fajta szabadság lehetővé teszi, hogy az ünnepen a felhőtlenség és az önazonosság kerüljön középpontba.
Az „élet által rendelt családok”
Sokaknak ilyen-olyan okból kifolyólag az igazi családot nem a vérségi kötelékek, hanem a baráti kapcsolatok jelentik. A Friendsgiving tökéletes módja annak, hogy kifejezhessék és megélhessék ezt. Itt nincs helye ítélkezésnek, csak öröm és kölcsönös elfogadás van jelen, a társas támogatás pedig az egyik legerősebb védőfaktor a mentális egészség szempontjából – különösen igaz ez az ünnepi időszakban.
Friendsgiving szokások és hagyományok
A Friendsgiving – mivel teljesen szabad formában zajlik – szakít azzal a hagyománnyal is, hogy a vendégvárók teremtsék elő a vacsorához valót, így ezzel megosztja az ünnepet kísérő terheket, és akár új szokásformákat is meghonosíthat. Ilyen lehet például az ünnepi közös főzés, vagy az, hogy mindenki hoz valamit a vacsorához: egy tál ételt, egy üveg bort vagy egy különleges desszertet. Egyre elterjedtebb ezeket az alkalmakat tematikus estekként megszervezni, ahol helyet kaphatnak a jelmezek is – akár kifejezetten karácsonyi ihletéssel –, de szerveződhetnek színek, ízek és konyhák mentén is. A résztvevők külön-külön, páronként vagy csapatonként is készülhetnek játékokkal, szórakoztató jelenetekkel, produkciókkal, de akár az ajándékozás is szervezhető egyedi ötletek alapján.
Mit adhat nekünk a Friendsgiving?
- Új rituálékat és vele a szabadság érzését: a hagyományok az állandóság és ennek mentén a biztonság érzetét nyújtják nekünk, de a Friendsgiving lehetőséget ad számunkra új szokások megteremtésére.
- Önazonosságot: az „ez az én karácsonyom, és az én szabályaim szerint zajlik” érzését. A kapcsolataink elmélyülését: a közösen töltött idő, a nevetés és az együttlét az egyik legerősebb módja a kapcsolataink megerősítésének.
- Mentális jóllétet: a pszichológiai kutatások szerint a baráti kapcsolatainkból származó társas támogatottságunk csökkenti a szorongást és növeli a boldogságunk szintjét.
A Friendsgiving nem a családról való „lemondást” jelenti, hanem annak a felismerését, hogy az ünnepek – akár a család hiányában is – szólhatnak csak az örömről, a szabadságról és az önazonosságról is. Az ilyen módon való ünneplés pedig nem feltétlenül és kizárólagosan az „utolsó lehetőség” valaki számára, hanem lehet egy tudatos döntés is. Az igazi ajándék pedig – mint szokták mondani – nem a fa alatt rejlik, hanem az együtt töltött pillanatokban.
Ha valaha is érezted úgy, hogy a karácsony mindenről szól, csak rólad nem, akkor a Friendsgiving lehet akár a te alternatívád is az ünnepre, hogy tényleg azt ünnepeld ezekben a napokban, ami valóban számít: az egymáshoz való kapcsolódást, az örömöt és a szeretetet – a saját szabályaid szerint.
Írta: Kurucz K. Kata – pszichológus