A korábbi komoly témák után – mint a termékenység és a vetélés –, ismét egy fontos területet hozok a babavárás szerteágazó tárgyköréből. Azokat a lehetőségeket szedtem most egy csokorba, amelyek által a várandósság, majd a szülés folyamata is természetesebbé, ezáltal áramlóbbá tehető. Miért is van jelentősége ennek a nézőpontnak? Az alábbi idézetben – amely egy híres szülésznő több évtizednyi szüléskísérési tapasztalata nyomán született – megkapjuk a választ.
„A technológiával teli, félelemmel átitatott légkörben a természetes szülés, (ill. várandósság) egyre ritkább és veszélyeztetettebb.” – Robin Lim
Amikor először olvastam ezt a mondatot, nem igazán láttam a mélyére. Aztán kismamaként bekerülve a rendszerbe, már kezdtem érteni. Az első érdekesség, hogy bárhová mentem a várandósságom alatt, mindenütt a „terhes” szó használata jelent meg. Valószínűleg ez a kifejezés első hallásra nem zavar senkit, hiszen ez él a köztudatban, de szerintem azért érdemes összevetni a szinonimáival, mint például várandós vagy áldott állapotban levő. Miért van az, hogy az egészségügyi rendszerben terhességről beszélnek, és folyamatosan a lehetséges rendellenességekre fókuszálnak? Sok esetben azt az érzetet erősítik az áldott állapotban levő nőben, hogy ez egy veszélyes, kóros állapot. Valójában azonban a komplikációmentes várandósság egy természetes élettani folyamat, amely nem feltétlenül igényel betegségnek kijáró ellátást.
Akkor most nézzük meg, hogy mely tanácsok támogatnak bennünket a várandósságunk tudatos megélésében, annak természetességét erősítve magunkban.
- Maradj mozgásban! Komplikációmentes esetben, a 12. hét után nyugodtan folytathatod a már megszokott edzésformát, azonban fontos, hogy a megfelelő módosításokat megismerd és alkalmazd is a mozgás során.
- Ami a táplálkozást illeti: ne kettő helyett egyél!
- Viszont lélegezz kettő helyett! A légző technikák gyakorlása különösen a vajúdás és a szülés idején válik felbecsülhetetlen tudássá.
- Ismerd meg a várandósság természetes folyamatát! Érdemes lehet egy-egy könyvet elolvasni a témában, vagy egy kismamakörhöz csatlakozni, esetleg egy szülésfelkészítő tanfolyamot elvégezni.
- Készülj fel a szülésre! Szerezz információkat a vajúdás természetes folyamatáról, annak 4 stációjáról, hogy ne érjenek meglepetésként a megjelenő tünetek.
- Támogasd szervezeted a természet erejével! A gyógynövények sokszor hatékonyabban és gyengédebben támogatnak, mint gondolnánk.
- Figyeld meg a testeden és a lelkedben végbemenő változásokat!
- Figyelj a babádra, és a vele való kapcsolatot már most kezd el felépíteni!
- Pihenj! A pihenés ugyanolyan fontos most, mint bármilyen más teendő.
- Haladj hónapról hónapra befelé, magadban! Az utolsó hetekben különösen hasznos, ha egyre jobban ráhangolódsz az előtted álló lelki és fizikai kihívásokra. Ebben a vizualizációs és meditációs technikák támogathatnak.