Napjainkban egyre szélesebb körben terjednek a meditáció különféle formái. Nem csoda, hiszen a tudományos vizsgálatokkal is igazolt módszer hatásossága ma már nem kérdéses. Még a mainstream média is rendre ajánlja rohanó világunk növekvő stresszhatásainak ellensúlyozására. Talán éppen ezért, folyamatosan nő azok száma, akik ismerik és gyakorolják a különböző technikákat – lehet, hogy Te is éppen most ismerkedsz az egyikkel. Bár sokan mondják, hogy meditálnak, amikor megkérdezem tőlük, hogy pontosan mit értenek ez alatt, a válaszokban érezhető a zavar. Manapság ugyanis többféle lazító gyakorlatot is „meditáció” névvel illetnek. De valójában mit is értünk meditáció alatt?
Sok éves elméleti tanulmányozás és gyakorlás után, oktatóként az a tapasztalatom, hogy a különféle tanfolyamok és workshopok gyakran félrevezetik az érdeklődőket, mert egy könnyen elsajátítható technikaként mutatják be a meditációt. Ez a módszer azonban sokkal összetettebb és mélyebb, minthogy egy rövid kurzuson elsajátítsuk. Én megtaláltam a számomra leghétköznapibb és legmegfoghatóbb meghatározását a meditációnak, amit szívesen megosztok veletek. Azt azonban tudni kell, hogy a különféle tradíciók definíciói között eltérések lehetnek.
A jógik szerint
„Az, amit a testednek tekintesz, nem más, mint amit táplálékbevitel révén összegyűjtöttél. Az, amit az elmédnek tekintesz, nem más, mint amit az öt érzékszerven keresztül összegyűjtöttél. Ami ezen túl van – amit nem gyűjtögettél –, az, aki te vagy. Életben lenni annyit tesz, mint tudatosnak lenni. Mindenki tudatos bizonyos mértékig, de amikor megérinted a testen és az elmén túli dimenziót, akkor megérintetted azt, ami maga a tudatosság forrása. Ekkor ismered fel, hogy az egész világegyetem tudatos. Egy élő kozmosz lakója vagy.
A fizikai és a pszichológiai dimenziók a polaritások birodalmába tartoznak: a fájdalom-öröm, a szeretet-gyűlölet, a férfi-nő, és így tovább. Ha megvan az egyik, a másik is biztosan követi. Amikor belépsz az alapvető dimenziójába annak, aki vagy, túl vagy minden polaritáson. Ekkor már a saját természetednél fogva vagy boldog.” – mondja Sadhguru.
Ez egy, a meditáció fogalmát részletesen magyarázó leírás, de mindezt Swami Rama így fogalmazta meg egy mondatba sűrítve: „Semmi más nem képes megadni azt, amit a meditáció. Önmagunkat ismerhetjük meg általa.”
Ami elvezet hozzá
Hogyan juthatunk el ebbe az állapotba? A különféle önmegvalósítással foglalkozó rendszerek – mint a jóga is – több utat megmutatnak a cél eléréséhez, azonban ezek egyes lépései nem kerülhetők meg. Az indiai bölcs, Patanjali által ismertetett folyamat, például 8 állomást nevez meg a meditációs út teljes bejárásához: jáma – tilalmak, nijáma – követendő elvek, ászana – testhelyzetek, pránajáma – energetikai testtel való munka, prátjáhara – érzékszervek visszavonása, dhárana – koncentráció, összpontosítás, dhjána – meditáció, szamádhi – teljes elmerülés, felébredés. Ebből is jól látható, hogy a meditáció állapotának eléréséhez életmódbeli, valamint erkölcsi szabályok követése szükséges, a fizikai és energetikai test uralása, összpontosítási, koncentrációs módszerek alkalmazása. Talán ebből is érezhető, hogy a tényleges meditáció elsajátítása egy hosszú távú folyamat – sokan egész életükön át gyakorolnak, hogy megvalósítsák.
Segítség az úton
Manapság talán a relaxációs és koncentrációs technikák, a vizualizációk, valamint az oldások, illetve a jóga nidra a legelterjedtebben alkalmazott módszerek ezen az úton. Gyakorlataik a meditációs állapotba való belépést támogatják, de önmagukban is kiváló egészségvédő eszközök, mert fizikai és mentális szinten is számos jótékony hatással bírnak. Korunk emberének például elengedhetetlen, hogy elsajátítsa a tudatos lazítás módját, hiszen a meditációs állapot eléréséhez is a teljes ellazultság érzése szükséges. Ha komolyan szeretnénk foglalkozni a témával, érdemes szakemberhez, a módszerrel régóta és mélységében foglalkozó meditálóhoz fordulnunk. Számomra a tanulás és felfedezés során nagyon fontos volt a hiteles vezető jelenléte, és az általa mutatott igaz út. Ez persze nem azt jelenti, hogy csak egyetlen technika létezik, én is több tanítóval találkoztam, és számos módszert megismertem, mire a számomra legmegfelelőbbet megtaláltam. Az viszont hasznos tapasztalat volt, hogy a választás során a tanító megbízhatósága és szakmai felkészültsége nagyon fontos szempont.
Személyes tapasztalás
Ismét néhány gondolat Sadhgurutól, amelyek nagyszerűen leírják, hogy én mit kerestem, és mi felé törekszem most is, amikor a saját meditációs gyakorlásomat folytatom.
„A spirituális útkeresés nem megteremtett döntés. Nem is mesterségesen gerjesztett igény. Természetes vágyódás.
A megvilágosodás nem egy cél elérése, és nem is teljesítmény. Hanem hazatérés. Ez az egyetlen dolog, amely tartósan elégedettséggel tölt el.
A jóga tudománya egészen egyszerűen a létezéssel való tökéletes összhang, az abszolút harmónia és a teljes szinkron tudománya.”
Felhasznált irodalom:
Sadhguru – Inner Engineering
Fotó: Panna
- Impulzív rajongónk vagy?
- Szeretnél minden hírünkről időben értesülni?
- Ott szeretnél lenni a programjainkon?