Ivanov Éva számára közel 30 éve ugyanaz a sport jelenti a test karbantartását, a lélek simítását, a szellemi feltöltődést és az önmagára figyelést. A pilates egytől egyik megadja mindezt, sőt valójában ennél többet is. Nem véletlenül jelentette ki büszkén Joseph Pilates, a módszer megalkotója, hogy „10 alkalmat érzel, 20 már látszik, 30 után pedig mintha új testet kaptál volna”. Mitől ennyire magával ragadó ez a mozgásforma? Ivanov Éva pilatesoktató írásából megtudhatjuk.

pilates oktató mozgás sport Impulzív Magazin

Aktivizáld a tested!
– Ennek a mozgásformának az erőközpontunk megerősítése a célja. Erőközpontnak a testünk köldök körüli területét nevezzük, amelyet felülről az alsó bordák, alulról pedig a medencefenék határol. A gyakorlatok során a tartóizmainkra fókuszálunk, miközben fejlesztjük az egyensúlyérzékünket, valamint a mozgáskoordinációnkat, és kíméletesen nyújtjuk az izmainkat. A helyesen végzett mozdulatok erősen hatnak a has- és hátizmokra, illetve aktivizálják a mélyizmokat. A központosítás az erőközpontunk megismeréséről és használatáról szól. A pilatesgyakorlatok erre épülnek, mert a tökéletes mozdulatok kivitelezésének alapvető feltétele az erőközpontunk tudatosítása, ugyanis ez adja a mozgásunk kiindulópontját. Minden gyakorlatot a köldök behúzásával, és a medence billentésével kezdünk – ezt a pozíciót a feladatok végéig megtartjuk, és erre mindig fel is hívom a vendégeim figyelmét.

A módszer összetett mozgáselemei fejlesztik a koncentrációképességünket, és segítik, hogy tudatosan kontrolláljuk a testünket gyakorlás közben. A pilates feszesít, látványosan karcsúsítja és formálja az alakot, valamint javítja a testtartást. A nyújtó és feszítő mozdulatok váltakozásával rendkívül látványos lehet az alakformálás, még az olyan nehezen formálható területeken is, mint a comb vagy a popsi.

Lélegezz jól!
– A légzés létfontosságú életfunkció, megnyugtató és tisztító hatással van a szervezetünkre, mégsem foglalkozunk eleget azzal, hogy megtanuljuk helyesen végezni. A pilatesgyakorlatok maguk is a megfelelő légvételre épülnek, ezért a mozdulatok precíz kivitelezése ugyanolyan fontos, mint a helyes légzés elsajátítása. Kezdetben csak arra ügyeljünk, hogy egyáltalán lélegezzünk, vagyis hogy a levegő megfelelő ritmusban áramoljon ki és be a testünkben. Ez már önmagában is kihívást jelenthet, hiszen a gyakorlatokra fókuszálva könnyen visszatartjuk a levegőt – mindez észrevétlenül zajlik, egészen addig míg nem tudatosítjuk magunkban. Az orron át történő mély belégzést követően megpróbáljuk az összes elhasznált levegőt a szánkon át kipréselni a tüdőnkből. Joe Pilates mindezt így fogalmazta meg: „Úgy csavard ki a tüdődből az utolsó csepp elhasznált levegőt, mint ahogy a vizes törölközőből az utolsó csepp nedvességet sajtolod ki.” A helyes légzés elsajátítása ugyanis segíti az erőközpontunk, és így az izmaink működését, vagyis elengedhetetlen a mozgások minél tökéletesebb kivitelezéséhez. Minimum 10 alkalomra van szükség ahhoz, hogy a mozdulatokat összhangba tudjuk hozni a légzésünkkel, de már az első néhány alkalom után észrevehetjük, hogy képesek vagyunk a tudatos légvételre.

pilates oktató mozgás sport Impulzív Magazin

Figyelj a jelekre!
– A mindennapok során gyakran figyelmen kívül hagyjuk a testünk jelzéseit, pedig annyi mindent üzen nekünk. Eleinte csupán halkan „suttog”, és mi tudomást sem veszünk róla – elnyomjuk a tüneteket, és legtöbbször egy súlyosabb betegség kell ahhoz, hogy végre változtassunk az életmódunkon. A pilatesórán közelebb kerülünk önmagunkhoz: megtapasztaljuk, hogyan reagál a testünk az adott helyzetre, mit és mennyit bír el, ugyanakkor azt is el kell fogadnunk, ha pihenésre vágyik.

Tapasztald meg a határaidat!
– Fogadjuk el, ha a gyakorlatok közben a szervezetünknek szusszanásnyi pihenésre van szüksége. Miután rendeződik a légzésünk, képesek leszünk újra bekapcsolódni a mozgásba, és felvenni a ritmust. Sosem cél, hogy túlterheljük magunkat fizikailag – nem szabad erőltetni semmit, tiszteletben kell tartanunk a saját határainkat. Gyakorlás közben mindenkit fokozatosságra intek, lépésenként haladunk előre, megadjuk magunknak a kellő időt.

Csak magadra figyelj!
– Nagyon fontos, hogy gyakorlás közben nem hasonlítgatjuk magunkat egymáshoz, mert az tévútra visz. Csak önmagunkra figyelünk, és a saját tempónkban haladunk, miközben óvatosan feszegetjük a határainkat. Ahogy nincs két egyforma nap, úgy nincs két egyforma pilatesóra sem. Mire a nap végén szőnyegre állunk, már ezeregy impulzus ért minket, melyek mind hatással lesznek a pillanatnyi teljesítményünkre. Figyeljük meg, hogy éppen mi zajlik bennünk, és tudatosítsuk, hogy akkor és ott, hogyan érezzük magunkat a testünkben.

pilates oktató mozgás sport Impulzív Magazin

Tegyél magadért!
– A mozgás ugyanolyan fontos alappillér az életünkben, mint a tudatos táplálkozás – egyik sem helyettesíti a másikat, a kettő együtt támogatja a szervezetünk egészséges működését. Akiben már megfogalmazódott a mozgás igénye, az nem valamilyen külső körülménytől várja, hogy az életében pozitív változás következzen be, hanem kész arra, hogy aktívan tegyen a jóllétéért, a jobb közérzetéért. Ebben segít a pilates, amely sokkal több, mint mozgásforma, a pilates életfelfogás, mely tudatosságra tanít és a testi és szellemi egészség összhangját célozza meg. Éppen ezért az óráimon tudatos étrendi és életmódbeli információkat is megosztok a vendégeimmel – mentális jóllétet támogató ötleteket adok, melyek mind hozzájárulnak a kiegyensúlyozott mindennapokhoz.

Hozd ki magadból a legtöbbet!
– A pilatesben mindenki megtalálja a fejlődési lehetőséget kortól és edzettségi szinttől függetlenül. Van, aki rehabilitációs célzattal érkezik hozzám, míg más „csak” a testét szeretné karbantartani. Bár különbözőek a motivációk, de ez a sport mindenki számára megadja azt, amire éppen szüksége van. A pilates egy soha véget nem érő tanulási lehetőség, egy út, amelyen újabb és újabb kihívásokkal találjuk szemben magunkat, miközben testileg és lelkileg is egyre erősebbek leszünk.

Fotók: Panna

A pilatesről még többet itt találsz!

Szerző